İlginizi Çekebilir!

Dogecoin DOGE nedir?

Dogecoin DOGE nedir? 1

Dogecoin bir tür kripto para birimidir. Dogecoin sembolü, 2013 yılında internet çapında bir fenomene dönüşen Doge capsini kullanır. 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen Dogecoin ‘şaka para birimi’ olarak tanıtılmıştır. Dogecoin kendi sanal topluluğunu çok hızlı biçimde geliştirmiştir ve Ocak 2014 itibari ile 60 milyon dolarlık sermaye miktarına erişmiştir. Bu rakam Aralık 2017 itibari işe 308 milyon dolardır.

Diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığında Dogecoin sisteminde hızlı coin üretimi vardır. 2015 yılının ilk yarısı itibari ile dolaşımda bulunan Dogecoin sayısı 100 milyardır. 2015 yılı itibari ile her yıl 5 milyar 256 milyon Dogecoin dolaşıma sokulmaktadır. 30 Haziran 2015 itibari ile madenciliği yapılan Dogecoin sayısı 100 milyardır.

Dogecoin sisteminin kurucusu kimdir? Dogecoin nasıl oluşturuldu?

Dogecoin sistemi ABD’li bir bilgisayar programcısı olan Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. Billy Markus, Bitcoin’den daha geniş bir demografiye sahip bir coin sistemi üretmeyi planlıyordu. Markus ayrıca oluşturacağı coin sisteminin diğer coinlerin tartışmalı tarihine nazaran daha net olmasını istiyordu. Aynı dönemde Adobe Systems pazarlama bölümünün bir üyesi olan Jackson Palmer, Twitter’da bir öğrenci tarafından bu fikri hayata geçirmesi için cesaretlendirildi.

Türkiye’de  Koineks Borsası‘ndan işlem yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)