İlginizi Çekebilir!

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Kripto paraların ilki ve en yaygın olanıdır. Bitcoin 31 Ekim 2008 Cuma günü, Satoshi Nakamoto imzasıyla yayınlanan teorik bir tanıtım yazısıyla fikri düzeyde ortaya atılmış, daha sonrasında ise gönüllü olan yazılımcılarla birlikte kodlanarak somut bir sisteme dönüşmüştür. “Bitcoin: Kişiden kişiye elektronik nakit bir ödeme sistemi” başlığıyla yayınlanan yazıyı yayınlayan Satoshi Nakamoto gerçek bir kişi mi yoksa bir grup insan mı olduğu hala daha bilinmemektedir. Bu konuda rivayet muhtelif, birçok görüşe göre onu yaratan kişi ya da kişiler anonim kalarak Bitcoin’in itibarına zarar vermeme yönünde mütevazi bir tercih yaptılar ve bu yüzden asıl kimliklerini lanse etmiyorlar.

Temel olarak Bitcoin’in özellikleri şu şekildedir: Bitcoin kişiler arası (P2P) teknolojiyi kullanan ve merkezi bir otorite veya banka olmadan çalışan bir para birimidir. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin’e sahip değildir ve onu kontrol edemez, ve herkes bu ağa katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir. Bugün Bitcoin’in gelişimi ve bazı idari süreçlerinin takibi için kurulmuş bir Blockchain Vakfı var. Vakıf kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve merkezi Lüksemburg’tadır.

Ayrıca Bitcoin geliştiricileri tarafından ortaklaşa olarak kurulan https://bitcoin.org/tr/ adresinden de Bitcoin ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Günümüzde Bitcoin birçok uzman tarafından ne para ne de emtia olmak üzere yeni bir varlık sınıfı olarak düşünülmektedir. Çünkü dijital özellikleri sayesinde kolayca saklanabilir, taşınabilir ve aktarılabilirdir. Hakkında yapılan en büyük benzetme dijital altın olduğudur. Aslında Bitcoin bir paranın, altın gibi değerli bir madenin ya da emtianın hatta bir hisse senedinin taşıdığı birçok özelliğe sahip bir değerdir. Bu bakımdan da para ve değerleri saklama konusunda devrimsel nitelikte olduğundasn; kısıtlı ve ölçülebilir sayısıyla her geçen gün değer kazanmaktadır. Kısaltması BTCşeklinde yazılır.

Yorumlar (0)